публікації

09 квiтня 2012
Особливості листкового підживлення культур з сімейства дводольних спеціалізованими добривами Пролік та Плантафол, на прикладі цукрових буряків та соняшнику

При виборі листкових підживлень фахівці як правило звертають увагу на наступні параметри листкових підживлень: ціна, виробник, водорозчинність, вміст макро+мікро, рівень хелатизації. Але серед основних параметрів для листкових підживлень існують інші не менш важливі показники як ступінь кондуктивності (показних хімічної чистоти), належність спеціальних допоміжних речовин то що. Виникає питання, чому при виборі листкових підживлень це важливо?

Листкова поверхня, через яку в рослину проникають компоненти добрив, має свої бар’єри, які можуть затримувати транспортування біогенів. Це пов’язано з необхідністю  захищатися від збудників хвороб, метеофакторів, особливо надлишкової транспірації. Між двома основними родинами, до яких відноситься переважна більшість польових культур є значна різниця по будові листа. Для однодольних, до яких відносять всі стерньові та кукурудза, характерно, що вустя (продихи) розміщені рівномірно з обох сторін листа. Навпаки, у дводольних основна частина вусть розміщена з тильної зворотної частини, яка мало доступна для попадання водного розчину під час обприскування. Чому ми повинні звертати на це увагу? Тому що через вустя проникність поживних речовин значно вища, ніж іншими шляхами.

Це пояснює, чому практика листкових підживлень знайшла широке розповсюдження на зернових колосових. Пшениця, ячмінь добре сприймають різні добрива, забезпечуючи стабільну прибавку врожаю. На дводольних культурах ріпаку, соняшнику, цукрових буряках, сої віддача від добрив значно більш залежить від спеціальних можливостей, якими вони володіють.

Чому так? Вертаючись к живленню через вустя, у дводольних воно за морфологією відбувається повільніше. Є інший шлях проникнення поживних речовин для цієї групи через кутикулярну поверхню листка. Такий засіб називається адгезією. Він передбачає розм’якшення воскового нальоту, який вкриває епідерміс листка, та просочування в міжклітинні простори з подальшим поглинанням клітинами. Звичайні листкові підживлення не в змозі подолати восковий шар і їх поглинання обмежується тим, що попадає через вустя. Для листкових добрив спеціалізованого рівня завдяки спеціальних добавкам доступні два шляха проникнення: через вустя та через кутикулу (малюнок зображує вустя та кутикулу листка).

В основі швидкої адгезії через листкову поверхню шість переваг: 1. Потужне змочування; 2. Активне утримання (прилипання) до поверхні; 3. Запобігання випаруванню; 4. Ефект реактивації на протязі всього часу дії добрива; 5. Ліпофільність (можливість просочуватися через жироподібні речовини, в.ч. воски); 6. Високий рівень хелатизації (що підвищує ступінь засвоєння мікроелементів).

Такі спеціалізовані листкові підживлення не замінні на всіх культурах, але будуть мати особливі переваги на всіх дводольних культурах. Звичайні добрива, які за своїм основним призначенням відноситься до фертігаторів (для краплинного зрощення) можуть скласти конкуренцію таким ПЛП тільки по ціні, а не по впливу на врожайність та якість.

Враховуючи це, наша компанія Агроскоп Україна, звертає увагу наших партнерів, що для таким високорентабельних культур як соняшник, ріпак, соя, цукровий буряк, картопля використання не спеціалізованих добрив мало ефективне.

Яким добрив для листкового підживлення надати перевагу?

Більшість наших постійних партнерів обрали для себе рідкі суспензійні добрива Пролік від Проферт Технолоджі та Плантафол від Валагро. Обидві лінійки добрив відповідають вимогам для дводольних культур, розраховані на всі фази вирощування та для любих природно-кліматичних зон; мають високу розчинність та сумісність з основними ЗЗР.

Пролік Мікро – для всіх зернових, ріпаку, овочів, саду в нормі 1-2 л/га; Пролік Комбі – для цукрових буряків, ріпаку, сої, кукурудзи, овочів, саду, хмелю в нормі 2-5 л/га; Пролік N(бор) - для соняшнику, ріпаку, цукрових буряків, сої, овочів,саду в нормі 2-3 л/га; Пролік 36 - для саду, винограду, овочів в нормі 2-5 л/га.

 Плантафол 30-10-10 для всіх культур в період високої потреби в азоті та активного росту; в нормі 2-3 кг/га;

Плантафол 20-20-20 для всіх культур на період активного вегетативного росту в нормі 1,5-2 кг/га;

Плантафол 10-54-10 для всіх культур з високою потребою в фосфорі на час формування кореневої системи в нормі 1-2 кг/га;

Плантафол 5-15-45 для всіх культур, вибагливих до калію, сірки та на період формування врожаю в нормі 1,5-3 кг/га.

Практичний досвід наших партнерів показує, що спеціалізовані добрива дозволяють підвищувати урожайність цукрових буряків на 15-25%; соняшнику на 15-20%; ріпаку на 15-25%; сої на 10-15%; картоплі 15-25%; кукурудзі до 20%; зернових колосових 15-25%; саді на 15-20%; овочах до 30%.

Анішин С.Л., заст. начальника відділу технологічного консалтину ТОВ «Агроскоп Україна», тел. 067 503-15-79