Публікації
31.01.2015
Курс валют 01.01 - 31.01.2015 р.
31.12.2014
Курс валют 01.12 - 31.12.2014 р.
10.07.2014
Акція Байєр-Агроскоп " Відкрий для себе Європу"
архів новин
Публікації

Захист посівів кукурудзи та соняшнику від бур’янів, шкідників, хвороб

В залежності від умов вирощування, біологічного потенціалу гібридів соняшнику та кукурудзи ТОВ «Агроскоп Україна» пропонує товаровиробникам підібрати окремий набір засобів захисту, який дозволить вирішити проблеми забур’яненості і шкідливих організмів в посівах, не зашкодить самій рослині використати максимально потенціал врожайності та оптимізувати витрати технології і головне – отримати добрий прибуток.

На початкових стадіях росту кукурудза практично не здатна конкурувати з бур’янами. Період від появи сходів до настання фази шести –восьми листків є критичним щодо конкуренції кукурудзи та бур’янової рослинності за фактори життя. Бур’яни різко погіршують водний, поживний і світловий режими у посівах, в результаті чого втрачається 25-30% очікуваного врожаю. І що раніше знищити забур’яненість, то більший потенціал врожайності буде забезпечений. Найкращий старт без бур’янів забезпечують ґрунтові гербіциди. Можна використати препарати Фронтьер Оптима (1,2 л/га), Ацетоган (2,0 л/га), Аценіт (2,0-3,5л/га), Харнес (3,0 л/га), Роллер (2,5 л/га), Мерлін (0,13 кг/га), Аденго (0,5 л/га), Чейзер П (2,5-3,0 л/га).

Якщо однорічні бур’яни можна контролювати за допомогою ґрунтових гербіцидів, комбінуючи різні препарати залежно від умов проростання кукурудзи, потенціалу врожайності та видового складу, то для боротьби з багаторічними слід використовувати страхові гербіциди. Серед препаратів які ефективно контролюють однорічні та багаторічні злакові і дводольні Нікомекс (0,06 кг/га), Майстер (0,15 кг/га), Майстер Пауер (1,25-1,5 л/га), Тітус (0,05 кг/га), Базис (0,025 кг/га), Таск (0,385 кг/га), однорічні та багаторічні дводольні і однорічні злакові Стеллар (1,25 л/га) однорічні та багаторічні дводольні Діанат (0,8 л/га).

Для боротьби з осотами в кукурудзі 3-5 листочків можна використовувати Діанат який знищує кореневища осотів, що приводить до очищення поля для наступних культур у сівозміні. Гербіцид проти пасльону чорного можливо застосувати до 7 листка Гроділ Максі (0,09-0,1 л/га).
За ранньої появи осотів та сприятливих умов для їх росту, а також засміченості посівів кукурудзи стійкими до Тітусу бур’янами (види лободи, березка польова, паслін чорний, хвощ польовий) застосовуємо суміші з одним із гербіцидів: Діанат (0,4 л/га), Хармоні (0,001 кг/га).
Посходові гербіциди забезпечують високу технічну ефективність при внесенні їх в ранні фази розвитку бур’янів за сприятливих для їх росту погодних умов. Найвища дія гербіцидів спостерігається при температурі 18-24°С, слабка – при 25-30°С, а при 8-10°С дія майже відсутня. Тому в спеку, особливо за низької відносної вологи повітря, гербіциди потрібно вносити вранці, а у холодні дні- вдень. За цих умов гербіциди краще транслокуються у рослини бур’янів.

Гербокритичний період у соняшнику складає 40-50 днів, він триває від сходів і до фази утворення кошика. Біологічною основою тривалого гербокритичного періоду є повільний ріст рослини на початку вегетації і технологічною основою-широкорядний спосіб посіву, що створює сприятливі умови для проростання насіння бур’янів. Особливістю вирощування соняшнику є те, що всі основні дії із захисту від бур’янів мають бути проведені до сходів культури, що передбачає застосування ґрунтових гібридів, і лише в варіанті зі злаковими бур’янами ми зможемо використати грамініциди. . Ефективними щодо знищення однорічних злакових та дводольних бур’янів традиційно є препарати з діючою речовиною трифлуралін (Трифлурекс). Вносити їх слід під передпосівну культивацію з негайним загортанням у ґрунт. Серед ґрунтових гербіцидів вагому частку складають препарати на основі ацетохлору (Аценіт, Ацетоган, Харнес, Роллер). Це препарати, які дають змогу ефективно контролювати посіви соняшнику від бур’янів за мінімальних фінансових витрат. В умовах нестійкого зволоження ґрунту, характерного для більшості областей України,вище згадані гербіциди краще вносити до сівби, під передпосівну культивацію. Внаслідок нестачі техніки не всі господарства можуть забезпечити внесення гербіцидів в кращі агротехнічні строки, тому цю роботу можна продовжити і після сівби, до появи сходів соняшнику. Гербіциди на основі ацетохлору дуже добре очищають посіви соняшнику від злакових однорічних видів, щириці, і в той же час їх дія недостатня щодо деяких бур’янів з родини капустяних (хрестоцвітих), гречкових і айстрових (складноцвітих) – гірчиці польової, редьки дикої, гірчака розлогого, фалогії берізкоподібної, осоту городнього, амброзії полинолистої. Тому на полях, де є ці бур’яни, для підвищення ефективності препаратів ацетохлору (Аценіт, Ацетоган, Харнес, Роллер) та інших гербіцидів з добре вираженою протизлаковою активністю трифлуралін (Трифлурекс,) їх краще застосовувати разом з препаратами протидводольної спрямованості прометрин (Прометрекс) та флурохлоридон (Рейсер).
У господарствах де додатковою перешкодою у вирощуванні соняшнику є амброзія полинолиста та хрестоцвітні бур’яни Рейсер 2,0 л/га як компонент бакових сумішей особливо ефективний.
Проти однорічних злакових: проса курячого, видів мишію, пальчашки криваво-червоної, метлюга звичайного, тонконога однорічного та дводольних: щириці, гірчиці польової, грициків- ефективний пропізохлор (Пропоніт). Звертається увага на препарат Пропоніт 2,5 л/га з високою ефективністю проти однорічних злакових та двосім’ядольних бур’янів з тривалістю захисної дії 12-14 тижнів, з відсутністю фітотоксичності до соняшника навіть при значних опадах і понижених температурах.
Для умов півдня України, де головним лімітуючим чинником у використанні ґрунтових гербіцидів є волога в ґрунті, найдоцільнішим вирішенням питання боротьби з бур’янами є Трифлурекс який найкраще з ґрунтових гербіцидів працює в посушливих умовах, при цьому контролюючи широкий спектр однорічних дводольних і злакових бур’янів. Гербіцид ефективно працює в посівах соняшнику з нормою витрат 2-3 л/га, при цьому без найменших проявів фітотоксичності.
Суміш гербіцидів Рейсер 1,5-2 л/га + Аценіт 1,5-2 л/га майже два місяці ефективно контролює більшість однорічних дводольних та злакових бур’янів без фітотоксичності соняшнику.
Для розширення спектру знищуваних бур’янів, особливо дводольних з застосуванням комбінацій Ацетоган 1,5 л/га + Прометрекс 1,5 л/га підсилюється дія проти однорічних злакових бур’янів за рахунок синергізму і наявність різних діючих речовин робить суміш менш залежною від погодних умов.
За умов достатнього зволоження найбільш ефективно і економічно виправданою є бакова суміш Аценіт 1,5-2 л/га, + Прометрекс 1,5-2 л/га, що дає можливість контролювати однорічні дводольні і злакові бур’яни та повністю розкрити потенціал соняшнику не пригнічуючи його в період активного росту.
Для боротьби з багаторічними дводольними бур’янами ми обмежені в засобах захисту, за винятком нових гербіцидостійких гібридів соняшнику на яких можливо застосовувати Євро-Лайтнинг 1-1,2 л/га та Експрес 30-40 гр/га і успішно з ними боротися. У більшості випадків практично не можливо знищити однорічні дводольні на традиційних гібридах у період вегетації за допомогою страхових гербіцидів. Тому звертаємо Вашу увагу на ґрунтові гербіциди, бакові суміші, які можуть забезпечити повний захист від бур’янів та не бути фітотоксичними для соняшнику.

 

 

Пропонується до Вашої уваги декілька систем захисту соняшнику від ТОВ «Агроскоп
Україна» з використанням ґрунтових гербіцидів:

Роллер 2,0 л/га + Прометрекс 2,0 л/га или
Ацетоган 2,0 л/га + Прометрекс 2,0 л/га или
Аценіт 1,5 л/га + Прометрекс 2 л/га повний контроль однорічних дводольних, особливо хрестоцвітих
Ацетоган 1,5 л/га + Рейсер 1,5 л/га или
Роллер 1,5 л/га + Рейсер 1,5 л/га надійний контроль амброзії полинолистої, тривалість дії проти однорічних злакових і дводольних бур’янів на протязі двох місяців
Пропоніт 2,0 л/га + Рейсер 1,5 л/га или
Пропоніт 2,0 л/га + Галіган 1,0 л/га или
Пропоніт 2,0 л/га + Трифлурекс 2,0 л/га или
Пропоніт 2,0 л/га + Трефлан 2,0 л/га застосування проти однорічних злакових та дводольних бур’янів в посушливих умовах, відсутність фітотоксичності соняшнику
Трефлан 2,5 л/га + Рейсер 2,0 л/га или
Трифлурекс 2,5 л/га + Рейсер 2,0 л/га застосування в посушливих регіонах де однорічні злаки є великою проблемою
Фронтьер Оптима 0,8 л/га + Стомп 3,0 л/га или
Фронтьер Оптима 0,8 л/га + Пендіган 3,0 л/га вирішуються питання зі злаковими та дводольними однорічними при достатній вологості в ґрунті

Щодо злакових бур’янів у період вегетації, то вони досить легко можуть бути знищені за допомогою гербіцидів Шогун 0,6-1,2 л/га, Селект 1,6 л/га, Центуріон 0,6 л/га, Арамо 1,2-2,3 л/га. При внесенні грамініцидів орієнтуються не на фазу розвитку культурних рослин, а фазу розвитку бур’янів. Це період, коли злакові однорічні бур’яни знаходяться в фазі від двох листків до кущіння, а злакові багаторічники досягли 10-20 см. Найкраще грамініциди діють при помірній теплій погоді близько 20 ºС, прохолодна, як і спекотна погода, дещо знижують активність препаратів.
В останні роки через високу рентабельність соняшнику відзначається збільшення площ. Перенасичення сівозмін культурою, недотримання традиційної системи землеробства, глобальне потепління сприяли масовому розвитку та поширенню різноманітних шкідників та хвороб.
Сходи соняшника пошкоджуються дротяниками, несправжніми дротяниками, личинками пластинчастовусих жуків, жуками піщаного мідяка, сірого та чорного бурякового довгоносика, кравчиком, гусеницями підгризаючих совок, капустянкою. Дротянками та несправжніми дротянками знищуються насінини, що проросли, пошкоджуються коріння та підземні частини стебла, спричиняючи загибель та зрідження посівів. Корені та підземні стебла перегризають личинки хрущів, капустянка звичайна й гусениці підгризаючих совок. Навесні листки молодих рослин соняшнику пошкоджують жуки піщаного мідяка, кравчик, сірий і чорний бурякові довгоносики, спричиняючи загибель сходів. Підгризаючі совки пошкоджують молоді рослини на поверхні ґрунту, перегризаючи підземні стебла. Особливо велика шкодочинність від цієї групи фітофагів спостерігається за пізніх строків посіву. В вегетації соняшнику дуже небезпечні гусениці лучного метелика та люцернової совки., які пошкоджують листки, порушуючи фотосинтетичну активність рослин, пригнічуючи їхній розвиток. Стебла соняшнику пошкоджують соняшниковий вусач та соняшникова шипоноска.

Жук соняшникового вусача з’являється в травні – на початку червня, самки прогризають стебло і відкладають яйця в серцевину. Личинка живиться серцевиною стебла, прогризаючи хід зверху донизу, просуваючись до нижньої частини стебла, де зимує. Пошкоджені вусачем стебла переламуються.

Жуки шипоноски з’являються також в травні - червні, відкладають яйце під епідерміс стебел соняшнику, досить часто в пазухи листків, личинки живляться серцевиною стебла, виїдаючи вузькі звивисті ходи в яких зимують. Нерідко личинками шипоносок бувають пошкоджені майже всі стебла, в одному стеблі може живитися декілька десятків личинок, які руйнують всю внутрішню частину стебла. Стебла соняшнику стають ламкими, насіння невиповнене.

Значної шкоди соняшниковим плантаціям завдають сисні комахи. На листках и кошиках влітку утворює колонії геліхризова попелиця, що мігрує з кісточкових плодових. Листки ж і сім’янки пошкоджує ягідний клоп, що призводить до плюсклості насіння. Сім’янками соняшнику живляться також гусениці люцернової совки, соняшникової метелиці, вогнівки. Найбільше пошкоджують насіння гусениці третього віку соняшникової вогнівки. Більшою мірою пошкоджуються фітофагом посіви ранніх строків посіву.

Система захисту від шкідників включає в себе як комплекс запобіжних заходів, елементи інтегрованого захисту та безпосереднє застосування хімічних засобів.
Хімічні засоби регулювання чисельності шкідників застосовують тоді, коли кількість шкідників перевищує пороги шкодочинності. Для захисту від лучного метелика (гусінь), люцернової совки (гусінь), клопів і попелиць використовують Фуфанон 570 в нормі 0,6 л/га, або Деціс (гусінь лускокрилих) в нормі 0,25 л/га, проти саранових відмінно працює Моспілан в нормі 0,05-0,075 л/га. Проти заселення посівів піщаним мідляком, довгоносиком, кравчиком проводять і крайові обприскування посівів препаратами Діазинон 2,0 л/га, Децис 0,5 л/га. Регулювання чисельності бурякової та геліхризової попелиць, клопів сліпняків та гостроплечих клопів можливе застосовуючи препарати Фуфанон 0,6 л/га, Децис 0,3 л/га.
Система захисту передбачає знищення шкідників засобами захисту при обприскуванні посівів. Найбільш ефективними препаратами є інсектициди Діазинон 1,0-2,0 л/га, Децис Профі 0,025 л/га, Фуфанон 0,6 л/га, Бі-58 1 л/га, Біммер 1 л/га,
Данадим 1 л/га, Фастак 0,15 л/га, Біскайя 0,2 л/га, Ламдекс 0,15-0,4 л/га.

Вчасно проведені хімічні обробки збережуть посіви від пошкоджень шкідниками і дадуть можливість отримати якісний і гідний врожай.
Хвороби соняшнику є основною причиною того, що з кожного додатково засіяного гектару господар отримує з кожним роком все менший приріст врожаю.
Шкодочинність і поширення хвороб залежить від трьох основних чинників: умови навколишнього середовища, наявності або відсутності патогенів та стійкості чи сприйнятливості рослин. Коли ці чинники поєднуються і діють спільно при збігу обставин сприятливих умов для розвитку хвороб, тоді виникають спалахи епіфітотії, за яких особливу роль відіграють температура, опади, вологість.
Найбільш поширеними і шкодочинними хворобами соняшнику є біла гниль або склеротиніоз, сіра гниль, фомопсис, несправжня борошниста роса, фомоз, альтернаріоз, вілт, вугільна гниль коренів, соняшниковий вовчок.
Аби зуміти їх побороти, потрібно вчасно розпізнати хворобу, провести профілактичну або лікувальну обробку фунгіцидами, Імпакт 0,5 л/га, Танос 0,6 к л/га, Дерозал 1,5 л/га, Пропульс 0,9 л/га, Аканто Плюс 0,5-1,0 л/га.
Важливо пам’ятати, що однобічне внесення високих доз азоту викликає інтенсивне ураження рослин пероноспорозом, іржею, альтернаріозом, фомозом. Соняшник особливо чутливий до нестачі мікроелементу бору, що значно впливає не лише на процеси цвітіння та виповнення кошика насінням, а й суттєво знижує стійкість рослин до хвороб. З цією метою рекомендуємо провести позакореневе підживлення рослин у фазі 5-9 справжніх листочків використовуючи мікродобрива Пролік N Бор 2,0-3,0 л/га, Пролік Мікро 1,0-2,0 л/га + Солюбор 1кг/га або Бороплюс 0,5л/га, Плантафол 1-3 кг/ га, + Солюбор 1кг/га або Бороплюс 0,5л/га. Застосування фунгіцидів найбільш дієвий елемент системи захисту соняшнику. Обробка посівів соняшнику фунгіцидами допомагає попередити розвиток комплексу хвороб й підвищити показники врожайності. З метою підвищення стійкості рослин до інфекції та виповнення сім’янки до робочих суспензій фунгіцидів слід додати в період цвітіння Бороплюс 1л/га + Брексіл Zn 1кг/га + Мегафол 1 л/га. З метою запобігання втрат від хвороб кошика та осипання насіння рекомендується перед збиранням обробляти посіви плівкоутворювачем – адьювантом Нью-Фільм-17 - 1,0 л/га. Цю операцію, як правило поєднують з десикацією посівів. Роботу розпочинають на початку побуріння кошиків за вологості насіння 25-30%. Плівкоутворювач Нью-Фільм 17 та десикант припиняють розвиток сірої та білої гнилей, пліснявіння та інших хвороб на кошиках та насінні, в тому числі в дощову погоду, оберігають кошик від випадіння насіння, що є складовою отримання високого врожаю соняшника.

Застосування фунгіцидів на соняшнику:

Танос фомоз, фомопсис, альтернаріоз, пероноспороз, сіра та біла гнилі 0,4 л/га
Піктор Пероноспороз, фомоз, альтернаріоз, склеротинія, борошниста роса, сіра гниль 0,5 л/га
Аканто Плюс фомоз, фомопсис, сіра та біла гнилі, альтернаріоз, септоріоз, пероноспороз 0,5-0,75 л/га
Дерозал Фомоз (Phoma), сіра (Botrytis) та білі (Sclerotinia) гнилі, борошниста роса 1,5 л/га
Коронет фомоз, фомопсис, іржа, альтернаріоз, борошниста роса 0,8 л/га
Імпакт К фомоз, фомопсис, альтернаріоз, іржа 0,8-1,0 л/га

Щоби виростити врожай соняшнику високої якості, без застосування фунгіцидів не обійтись. Сучасна концепція захисту потребує розробки системи фунгіцидного захисту. Така стратегія має забезпечити контроль шкідливих організмів на економічно вигідному рівні, сприяти високій продуктивності культури.

В останні роки зростає кількість шкідників і хвороб кукурудзи. Потепління клімату сприяло поширенню стеблового (кукурудзяного) метелика в північному Лісостепу та Поліссі, де донедавна зернова кукурудза не вирощувалася, з 2001 року західний кукурудзяний жук поселився в Україні на території Закарпатської, Львівської, Чернівецької, Івано –Франківської областей, із-за насичення сівозміни кукурудзою спостерігаються часті ураження посівів волотевою (летючою) і пухирчастою сажками.
Найбільший шкідник зернової кукурудзи – стебловий метелик. Велику потенційну загрозу шкідника визначають широкий ареал його розповсюдження та здатність до накопичення значної кількості за відповідних агро кліматичних умов. Зимують гусениці кукурудзяного метелика в стеблах пошкоджених рослин, у половині травня-червня вони заляльковуються. Літати метелики починають саме тоді, коли кукурудза викидає волоть. Самки відкладають яйця на нижній бік листків. Після виплодження гусениці деякий час живуть на поверхні рослин і живляться паренхімою, а потім через піхву листків проникають у середину стебла, де живуть близько місяця. Вони пошкоджують листки, стебла, качани, волоть. По закінченні живлення гусениці залишаються зимувати у нижній частині пошкодженого стебла.
Зважаючи на роль кукурудзи в сучасний структурі посівних площ та на інтенсивність експлуатації транспортних магістралей час експансії України діабротикою (західний кукурудзяний жук) складатиме 18-22 роки. Діабротика розвивається в одному поколінні. Самки відкладають яйця в ґрунті на глибину до 15 см Зимують яйця шкідника. Відродження личинок починається в половині травня з появи сходів і активного росту коренів кукурудзи і триває до кінця липня. Після відродження личинки відшукують корінці кукурудзи, орієнтуючись за вуглекислим газом, який вони виділяють. У пошуках кореня личинки можуть долати відстань 40-100 см, обгризають їх, в старшому віці вгризаються в них, проточують ходи. Після живлення заляльковуються. Молоді жуки починають виходити з ґрунту в останні дні червня-липні, на початку викидання волоті і продовжують до серпня – вересня. Жуки активно поїдають пильники кукурудзи.
В продовж вегетації кукурудзі шкодять листогризучі совки, найбільш шкодочинною є бавовникова совка, та лучний метелик
Проти шкідників кукурудзи найефективнішими є інсектициди: Банкол 1 л/га,
Данадим 2 л/га, Зарате Зеон 0,3 л/га, Фюрі 0,2 л/га, Штефесін 0,6 л/га, Дурсбан 1,2 л/га, Нурел Д 1 л/га, Суперкіл 1 л/га, Бі-58 2 л/га, Біммер 2 л/га, Деціс Профі 0,05 л/га.

До розповсюджених хвороб кукурудзи належать пухирчаста та летюча сажки, гельмінтоспороз, фузаріоз, нігроспороз, сіра гниль,бактеріоз, біль качанів. Пухирчаста сажка розвивається за помірних температур повітря та короткочасних опадів наприкінці листоутворення та цвітіння кукурудзи. Розвиток летючої сажки відбувається за пізніх строків посіву кукурудзи та дефіциті вологи під час сходів. Фузаріоз прогресує за високої вологості. Бактеріоз, нігроспороз, сіра гниль, біль качанів проявляються в разі посушливої погоди в період дозрівання зерна.
Для профілактики хвороб кукурудзи рекомендується застосовувати фунгіциди Абакус 1,5-1,75 л/га, Коронет 0,5-0,6 л/га.
Важливою умовою збереження врожаю є усунення всих можливих причин його втрати. На даний час не можливо вирощувати соняшник та кукурудзу не звертаючи уваги на буряни,хвороби та шкідників, не застосовуючи в технології вирощування сучасні гербіциди,інсектициди та фунгіциди .

Малюк В.В., продукт-менеджер відділу технологічного
консалтнгу ТОВ «Агроскоп Україна»

 
« назад
 
надання агрономічних консультацій, технологічний супровід господарств
ТОВ "Агроскоп Україна"
Адреса: Україна, 03022, Київ, вул. Васильківcька 34, корпус Г
Тел.: (044) 494 36 60 Факс: (044) 494 43 12
Ліцензія АЕ186855
© 2002 - 2011 Агроскоп-Україна. Всі права захищені
© 2007 - 2011 розроблено в студії mc design